64 bit windows Microsoft.Jet.OLEDB.4.0 provider is not registered hatası çözümü

Kullandığınız işletim sistemi 64 bit ise ve siz Access yada Excel e bağlanan bir uygulama yazdıysanız muhtemelen şöyle bir hata alacaksınız.

“The ‘Microsoft.Jet.OLEDB.4.0’ provider is not registered on the local machine.”

Eğer uygulamanız web uygulaması ise:
IIS 7 ve üzeri 64 Bit Kullananlar : (Test edildi bu şekilde sorun çözülmektedir)

IIS üzerinde şu ayarları yapmalısınız. IIS Yönetim panelinden Application Pools ta sizin uygulamanızın pool ayarlarından -> Advanced Settings -> Enable 32-Bits Applications değerini True olarak değiştiriniz.

 


IIS 6 – 64 Bit Kullananlar : (IIS6 -64 bit için anlatılanlar tarafımdan test edilmemiştir ancak test eden diğer insanlar bu şekilde çözüldüğünü söylemektedir)

Öncelikle asp.net 2.0 32 bit versionu iis e yükleyin. Aşağıdaki örnekteki gibi.

C:\WINDOWS\Microsoft.NET\Framework\v2.0.50727\aspnet_regiis.exe -i

32 bit uygulama desteğini aşağıdaki komut ile açın.

cscript %SYSTEMDRIVE%\inetpub\adminscripts\adsutil.vbs SET W3SVC/AppPools/Enable32bitAppOnWin64 1
IIS te yeni bir Application Pool oluşturun. Uygulamanızın bu pool da çalışması için uygulamanızın properties bölümünden Home Directory -> Application Pool olarak biraz önce açtığınız Pool u atayın.  Configuration butonuna tıklayın ve Extension Mappings bölümünde bütün uzantılar için “C:\WINDOWS\Microsoft.NET\Framework64\v2.0.50727\aspnet_isapi.dll” olan dizin ayarlarını “C:\WINDOWS\Microsoft.NET\Framework\v2.0.50727\aspnet_isapi.dll” olarak değiştirin.

Web service extension list bölümünden ASP.NET version 2.0.50727 (32-bit) eklentisine izin verin.

1 Comment

  1. Web Tasarım, İstanbul Web Tasarım, E-Ticaret, Google Reklamları

    Magnificent goods from you, man. I’ve be mindful your stuff previous to and you are just too magnificent. I really like what you’ve received here, certainly like what you’re stating and the way wherein you assert it. You make it entertaining and you still take care of to keep it smart. I cant wait to read much more from you. That is really a terrific website.

Leave a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir